Pivovary ČR: světový fenomén/2.

Druhým dílem nepravidelného seriálu o nejnárodnějším nápoji České republiky chci naznačit malý přehled tuzemské produkce s pořadím a významem pivovarů. Jak nastínila první kapitola, nejlepší pivovarnictví světa - totiž naše - vyrábí pouze asi 1% světové produkce, což představuje zhruba 19 milionů hektolitrů a v pořadí má pak nějaké 24. místo podle výstavu v hektolitrech na světě. Mnoho zdrojů se od sebe bude sice lišit, ale uvažme, že každý rok se čísla produkce i spotřeby mění a s tím logicky souvisí i případné změny pořadníku. Jako fanoušek všeho, co souvisí s pivem, si nemyslím, že český národ by se měl těmito čísly znepokojovat, spíše naopak. Jde o to, že naše pivo má solidní procento výroby na vývoz a nakonec: ani náš (zhruba) 10milionový stát přece nemůže vyzunknout ani při onom prvním místě ve spotřebě na hlavu bůhvíjak velká množství, bereme-li současné číslo cca 160 litrů ročního objemu na každého občana ČR za pověstnou bernou minci (jinak napsáno: nám stačí včetně kojenců asi 16 mega, zbytek se exportuje Usmívající se).

A jakže jsou na tom naše pivovary s jejich žebříčkem velikosti dle výstavu? Nejmenším překvapením bude asi absolutně první pozice nadnárodního koncernu SABMiler, který vlastní věhlasnou OBŘÍ skupinu Plzeň a přidružené značky (mj. Gambrinus, Radegast, Velkopopovický Kozel nebo třeba Birell a další). Celý koncern Plzeň sice má „pouze“ tři pivovary (právě ten v Plzni, Radegast v severomoravských Nošovicích a Kozel), ale dokáže s nimi vyplnit zhruba 40% českého trhu. Přesnější čísla bývají obvykle dvě až tři sezóny pozadu, takže se budeme opírat o přibližná data - byť se občas od obchodních zástupců obdrží čerstvější údaje, ale zase jen u konkrétní značky. Oním nepřesným číslem pro skupinu „Plzeň“, které má být z roku 2011, je výstav téměř 8 milionů hektolitrů (7,642). Druhým v pořadí jsou pivovary Staropramen s kouskem přes 3 miliony hektolitrů. Tuto skupinu vlastní Kanadsko-americká obr-firma Molson Coors, jež má být devátou největší skupinou světa a v tuzemsku to nyní představuje značky Staropramen, Braník, Ostravar, Velvet, Měšťan a Vratislav. Třetím největším hráčem na trhu ČR je holandský Heineken s údajem zhruba 2.4 milionu hl pro náš trh. Tato skupina představuje značky Heineken, Zlatopramen, Březňák, Krušovice, Starobrno (superní reklamy nejen pro patrioty Usmívající se), Dačický, Hostan, Louny, Fríí a Zlatý bažant. Z hlediska vlastnictví následuje veselejší část přehledu, tedy alespoň pro české patrioty. Čtvrtým v pořadí je totiž státní pivovar Budvar s výrobou piv Budweiser Budvar a Pardál a výstavem cca 1,3 milionu hektolitrů - ale i na dalších místech jsou „naši“…

První skupinou pod milion je se zhruba 970.000hl i námi oblíbená sedmička pivovarů Lobkowicz, která sdružuje výrobny Černá Hora (u Brna), Vysoký Chlumec (okres Příbram, jižně od Prahy), Ježek (Jihlava), Klášter (u Ml. Boleslavi), Rychtář (Hlinsko, mezi Žďárem n. S. a Chrudimí), Platan (Protivín, Jižní Čechy, pod Pískem) a Uherský Brod (dříve Janáček). I když se část pivních gurmánů trošku vymezuje proti Jihlavské výrobně, za většinu asi mohu napsat, že sedmička pivovarů Lobkowicz představuje VELMI ZAJÍMAVÝ sortiment a vyjmenováváním značek bych popsal příliš mnoho řádků. Ale slibuji, že v některém z konkrétních článků o jednotlivých pivovarech zmíním výrazně více. Vezmeme-li v úvahu výstav jednotlivých členů této skupiny, jde víceméně o menší pivovary s příznivým daňovým režimem, stejně jako to platí pro většinu ostatních z tohoto odstavce. Co do objemu výroby je šestou s cca 740ti tisíci hektolitrů přerovská skupina PMS, která prezentuje značky Zubr, Holba, Litovel a Escape a následuje sedmá největší sestava LIF s téměř stejným číslem výstavu jako PMS, k níž náleží značky Svijany, Rohozec, Primátor a Hron (plus ovocný Chipper). Osmý největší producent je současně i první značkou pro naše srdeční chápání: Humpolecký pivovar Bernard měl (pro naši zemičku bohužel) úspěch a tím se dostal do „horší“ daňové skupiny po překročení 200.000hl, přičemž v současné době má mít výstav i s lahvovými druhy asi 240.000. Další čísla i pořadí se mohou zřejmě rychle a značně měnit, protože podle dostupných informací má právě například Polička (asi 15km západně od Svitav) už mít zhruba 125.000, čímž by dohnala či překročila dostupné údaje o někdejší deváté pozici (Budějovický měšťanský pivovar, značky Samson a Pito, cca 150.000hl) či spíše desátém místě, které měl mít Nymburk (118.000hl, Postřižinské pivo). Dodejme, že kromě 50ti procentního podílu Belgičanů v Bernardu (Duvel Moortgat N.V.) mají všechny pivo-výrobny z tohoto odstavce ve vlastnictví ryze „české údaje“. Ostatní pivovary jsou svou produkční velikostí buď výrazně menší; nebo je lze počítat mezi velmi malé - mini - až tzv. mikro-pivovary. Pro zvídavější, kterým je pohodlnější nechat se navést (než si vygůglit sám), nabídněme jeden z takových Www-žebříčků českých pivovarů na známém serveru a elektronickou mapu pivovarů ČR z roku 2011…

Na příště a přespříště: rozdělení pivních druhů, charakteristika (nejen) českých piv - RYZE SUBJEKTIVNĚ, pojmy SPRÁVNÁ TEPLOTA piva, kroužkování, nefiltrovaná versus „čistá“ piva atd. Sestavuje Petr Jelínek.

Main media

Fotogalerie

 

 

 

Aktuality

Lichý a tudíž nepřestupný rok 2019.

Po roce Vánoce, Vánoce přicházejí… Obligátní začátek známého popěvku. Čas letí kalupem: ony jsou tu fakt zase Vánoce! V sobotu 8.

Pivovarnictví

Nějaký čas nepokračující (a tím kapku nepravidelný) seriál o pivu a pivovarech se dočkal.

webdesign A.G.A. studio